Європа постраждала приблизно на $1 трлн через різке зростання цін на енергоносії внаслідок війни Росії проти України. Найглибша криза за останні десятиліття лише починається, пише Bloomberg.
Вказану суму розрахували на основі ринкових даних. Це загальний показник подорожчання електроенергії для споживачів та компаній, яке частково компенсували пакетами допомоги.
Так, після закінчення цієї зими регіону доведеться поповнювати запаси газу практично без постачання з Росії, що посилить конкуренцію за танкери палива.
Очікується, що навіть з появою нових потужностей для імпорту зрідженого природного газу ситуація на ринку буде складною до 2026 року, коли стануть доступними додаткові виробничі потужності зі США до Катару. Отже, високі ціни зберігатимуться.
Хоча уряди змогли допомогти компаніям та споживачам впоратися з більшою частиною удару, надавши допомогу у розмірі понад $700 млрд, надзвичайний стан може тривати роками. В умовах зростання відсоткових ставок та ймовірного економічного спаду підтримка, яка пом’якшила удар для мільйонів домогосподарств та підприємств, стає все більш недоступною.
Бюджетні можливості уряду вже вичерпано. Близько половини держав-членів ЄС мають борг, що перевищує ліміт блоку в 60% ВВП.
ЄС вдалося скоротити попит на газ на 50 млрд куб. м цього року, але регіон, як і раніше, стикається з потенційним дефіцитом у 27 млрд куб. м 2023-го. Це передбачає, що російські постачання впадуть до нуля, а китайський імпорт ЗПГ повернеться до рівня 2021 року.