Все більше людей розглядають інвестиції у фондовий ринок як спосіб зберегти свої нагромадження. І це цілком логічно, оскільки інвестиції дозволяють захистити гроші від знецінення, а за грамотного підходу – примножити їх. Цей ринок пропонує реальну можливість збільшення капіталу та його велика перевага у тому, що доступ до нього може отримати абсолютно кожен.

Фондовий ринок для інвесторів-початківців являє собою діяльність з потенційно високим рівнем прибутковості і, одночасно з цим, залучення у сферу з великою кількістю специфічної термінології та понять. Однак, майбутнім учасникам важливо розуміти, що вони означають. У цій статті ми розглянемо найважливіші питання: що таке фондовий ринок і як він працює, які завдання вирішує, хто є його учасниками та у що краще інвестувати, щоб отримати прибуток.

Що таке фондовий ринок?

Навіть майстра що неспроможні домовитися про єдиному тлумаченні і дати точне визначення поняттю “фондовий ринок”. Фондовий ринок та ринок цінних паперів – поняття абстрактне. У цілому нині він представляє майданчик, де відбувається торгівля цінними паперами між економічними суб’єктами. З його допомогою окремі компанії, а також цілі країни чи держави мають можливість залучати інвестиції до свого бюджету.

Основні завдання, які вирішує фондовий ринок:

  • Забезпечує механізм залучення інвестицій в економіку.
  • Перерозподіляє фінансові накопичення.
  • Створює регульовані та вільні умови для переміщення капіталу в найбільш ефективні економічні галузі.
  • Розвиває ціноутворення.
  • Трансформує відносини власності.
  • Мобілізує тимчасово вільні фінансові ресурси для конкретного інвестування

Загалом головне завдання фондового ринку полягає в тому, щоб сприяти покращенню добробуту населення, розвитку економіки країни чи держави.

Що таке фондовий ринок простими словами?

Якщо відійти від складної економічної термінології, можна сказати, що фондовий ринок простими словами – це місце, де продають і купують цінні папери.

Як працює фондовий ринок: учасники та їх завдання

Цей ринок часто називають фондовою біржею, маючи на увазі, що це те саме. Однак ці поняття не є тотожними. Біржа – це організатор, завдання якого полягає у створенні умов проведення торгів із дотриманням прав усіх учасників. Фондові ринки є лише частиною біржі. Якщо раніше фондові біржі розміщувалися у величезних приміщеннях, а купівля цінних паперів здійснювалася телефоном через брокера, то сьогодні потрапити на біржу може кожен (теж через брокера), але вже через інтернет.

Кількість угод, що щодня здійснюються на біржі, перевищує сотні тисяч, а кількість учасників – кілька мільйонів. Щоб забезпечити безперебійне здійснення торгових операцій на справедливих умовах для кожного суб’єкта, було розроблено сувору ієрархію учасників.

Учасники торгів

Що роблять і з якою метою

Інвестори (фізичні та юридичні особи) Набувають цінних паперів з перспективою отримання прибутку або прав, які гарантують обраний вид ЦП.
Емітенти (юридичні особи) Випускають та розміщують на біржі цінні папери з метою залучення інвестицій.
Брокери (юридичні особи) Посередники між емітентами та інвесторами, які мають ліцензію на роботу. Надають інвесторам доступ на фондові біржі.
Клірингові та розрахункові центри, депозитарії, банки Захищають права інвесторів, забезпечують надійність угод.

Інвестиції у фондовий ринок – це діяльність, яка навіть за невеликого капіталу має велику ймовірність отримання прибутку. При цьому кожен учасник може вибрати той вид активу, який визначить для себе оптимальним за рівнем ризику та доходності.

Найпопулярніші види активів:

  • Акції. Це найбільш популярний вид цінних паперів із встановленою номінальною вартістю. Інвестор, який має хоч одну акцію, стає акціонером. Цей цінний папір надає право приймати рішення щодо роботи компанії та отримувати частину прибутку, а у разі ліквідації компанії, ще й частину майна. Простіше кажучи, це частка у бізнесі.
  • Облігації. Це борговий цінний папір, за яким інвестор надає в борг певну суму грошей компанії-емітенту. Емітент гарантує виплату номінальної вартості облігації та регулярну виплату відсотків за використання коштів.
  • Паї біржових фондів. Якщо говорити простими словами, то це гроші кількох інвесторів для колективного вкладення в акції, нерухомість та інші фінансові інструменти. Вартість цього активу постійно зростає, тому інвестор може заробити, вигідно продавши його за вищою ціною.

фондовий ринок курс для початківців

Що являє собою фондовий ринок України?

Багато українських компаній уже давно активно продають свої акції на іноземних фондових біржах. І, за словами експертів, фондовий ринок в Україні має великі можливості для розвитку. Зокрема цьому сприяє прийняття низки законів про ринки капіталу Верховною Радою. Крім того, поява інтернет-трейдингу в рази спростила можливість для приватних інвесторів здійснювати угоди на фондовому ринку. Торгівля цінними паперами здійснюється через комп’ютер та надає інвестору доступ до всього обсягу біржової інформації.

Фондовий ринок: курс для початківців. Як стати успішним учасником торгів?

Фондовий ринок – це складна і досить масштабна галузь знань, і розібратися в його устрої, законах та принципах не завжди просто. Новачку, який тільки стоїть на початку шляху, потрібно вивчити безліч речей, щоб стати успішним інвестором. Вивчення фондового ринку має бути чітким та структурованим, щоб інвестор міг підвищувати рівень фінансової грамотності та навичок торгівлі.

Висновки

Підсумувавши вищевикладену інформацію, можна сказати, що фондовий ринок – це простими словами місце, де одні учасники продають активи, інші купують. Інвестиції у цей ринок дозволяють примножити капітал втілювати у життя різні фінансові цілі.