За останні роки інтерес до інвестицій серед українців зростає прогресивними темпами. Непрямим чином це підтверджує збільшення чисельності фізичних осіб, які відкрили брокерські рахунки. Проте фондовий ринок – не єдине місце, яке приваблює інвесторів. Інвестор – це особа, яка вибирає потенційно прибуткові активи для фінансового вкладення з одержання прибутку. Сьогодні сфера інвестування відкрита не тільки для професіоналів та досвідчених інвесторів, вона стала набагато доступнішою для звичайних громадян.
Враховуючи постійний інтерес до теми інвестування, ми підготували інформацію з питань:
- Хто такий інвесторі чим він займається.
- Які існують види інвесторів.
- Що таке венчурний інвестор.
- Як знайти інвестора в Україні.
Хто такий інвестор і чим він займається?
Існує кілька визначень поняття “інвестор”, проте загальноприйнятим є таке. Інвестор – це особа, яка робить фінансові вкладення у проекти та активи, які вважає потенційно успішними та розраховує отримати дохід з них. Інвесторами може бути як фізичні, і юридичних осіб. Інвестор – це простими словами той, хто вкладає свої гроші у щось із розрахунком отримати від цього прибуток.
Як вкладник може виступати не лише приватна особа, але також держава, українська чи закордонна компанія, які самостійно обирають напрямок інвестицій та обсяг, тобто куди і скільки грошей вкладати.
Види інструментів для інвестування
Відмінною рисою сучасного ринку фінансів є його постійний розвиток та технологічність, що призводить до появи нових інструментів для інвестування. Серед них основними можна назвати такі активи:
- Валюта.
- Цінні папери.
- Банківські депозити.
- Криптовалюта.
- Інвестиційні фонди.
- Альтернативні інвестиції.
- Коштовні метали.
- Нерухомість.
- ПІФи.
Кожен із видів активу має різний рівень ризику, тому інвестори витрачають багато часу, щоб провести докладний аналіз активу, оцінити його потенційну прибутковість перед тим, як вибрати той, у який вкладатимуть гроші.
Інвестор – хто це? Які існують види інвесторів?
Існує досить багато критеріїв, за якими поділяють інвесторів.
За обсягом вкладу:
- Інституційні інвестори – інвестиційні фонди, брокери, банки, і навіть юридичних осіб, які інвестують не власні заощадження, а гроші своїх вкладників.
- Приватні інвестори. Особи, які самостійно вкладають свій капітал або передають його управління іншим – фондам, брокерським компаніям, банкам.
За рівнем кваліфікації:
- Некваліфіковані інвестори. До цієї категорії входять новачки ринку, які набувають статусу некваліфікованого інвестора. Такий статус є способом захисту інвестора від великих втрат на біржі або від ризиків через відсутність досвіду.
- Кваліфіковані інвестори. Такий статус надається професійним учасникам ринку, які оперують великим капіталом. Це може бути банки, брокери, страхові компанії та інші фінансові організації. Кваліфікований інвестор може вкладати кошти в будь-які активи, що дає змогу збирати портфелі, що мають більш високу потенційну прибутковість.
Кваліфікований інвестор Україна – це інвестор з особливим статусом. Щоб отримати такий статус, інвестор повинен підтвердити, що він розуміє як працює фінансовий ринок і вміє керувати капіталом. Також існує низка вимог щодо наявності економічної освіти та суми капіталу для вкладень.
Венчурний інвестор. Як працюють венчурні інвестиції?
Існує окремі види інвесторів, крім зазначених класифікацій, які мають можливість у різний спосіб допомагати бізнесу. Серед них особливе місце посідає венчурний інвестор. Що означає венчурний інвестор і в чому полягає специфіка такого роду вкладення капіталу?
Під венчурними інвестиціями розуміється інвестування в неготовий, а бізнес-проект, що розвивається, на ранній стадії. З англійської слово “venture” перекладається як “авантюра” або “ризик”, що в цілому відображає суть такого роду вкладів. Ризик полягає в тому, що проект, що інвестується, може або спочатку прогоріти, або не приноситиме того прибутку, якого очікував інвестор.
Хто такий венчурний інвестор?
Венчурний інвестор – це той, хто вкладає гроші у потенційно перспективні молоді проекти (стартапи) на перших етапах розвитку. Натомість він отримує або частку в компанії, або акції, але жодних гарантій повернення вкладених коштів. Основна причина, через яку інвестори вкладаються у венчур – це прибутковість. Тому що саме цей тип інвестування є найбільш високоприбутковим активом, а успішні венчурні інвестори регулярно займають лідируючі місця у списку Forbes.
Венчурний інвестор – хто це: стратег чи азартний гравець? Насправді, це просто людина (або ціла компанія), яка має у своєму розпорядженні великі кошти і готова ризикнути ними, щоб у перспективі отримати дохід у десятки, а може й більше разів перевищує суму вкладу. Як більш ніж промовистий приклад компаній, які отримали венчурне інвестування і протягом кількох років принесли багатомільярдну прибутковість, можна назвати Facebook, Airbnb, PayPal, Google та інші.
Що робити, якщо потрібний інвестор для бізнесу в Україні?
У нашій країні є близько десяти українських венчурних фондів, які готові проінвестувати стартапи та вкласти суму до 2 мільйонів доларів. Крім того, молоді українські стартапи можуть розраховувати на зацікавленість з боку західних венчурних інвесторів, які вже неодноразово вкладалися в українські hi-tech-компанії.
Існує кілька способів знайти інвестора для стартапу: скористатися спеціальними платформами, ресурсами для краудфандингу або звернутися до акселераторів. Однак незалежно від того, який був обраний інструмент пошуку, власник стартапу мають надати гарний пітч та якісний бізнес-план, тому що люди з грошима більшою мірою вірять цифрам і хочуть бачити перспективи успіху проекту.
Підсумок
У власників капіталу (незалежно від розміру) рано чи пізно виникає потреба інвестувати кошти, щоб захистити їх знецінення та отримати додатковий прибуток. Інвестором в Україні може стати кожен, хто досяг повноліття громадянин, обравши для себе відповідний спосіб та інструмент для інвестування.
При цьому варто розуміти, що ринок інвестицій у нашій країні характеризується високою волатильністю, що впливає на отримання стабільного прибутку. Щоб інвестиції у майбутньому виправдали себе, потенційний інвестор має стежити за ринковою ситуацією та розуміти можливі ризики.