Польща 15 грудня затримала офіційне ухвалення Європейським союзом мінімального корпоративного податку для великих компаній та, як наслідок, заблокувала цілий пакет інших угод, зокрема фінансування України у 2023 році у розмірі €18 млрд. Про це пише Reuters з посиланням на європейських дипломатів.
Цей пакет договорів був частиною складної угоди, якої урядам країн-членів Євросоюзу вдалося досягти в понеділок.
Фінальне підписання пакту мало відбутися ще 14 грудня, але Польща двічі вимагала продовження кінцевого терміну.
“Ми гадки не маємо, що [прем’єр-міністр Польщі Матеуш] Моравецький хоче або буде робити – він вже дав згоду на податок навесні”, – розповів один з чиновників.
На думку дипломатів, Польща “тримає весь пакет у заручниках”, щоб отримати чіткі зобов’язання щодо виділення великих коштів з фондів відновлення Євросоюзу, які зараз заблоковано через суперечку про верховенство права між Брюсселем та Варшавою.
Усі питання щодо цього пакету угод мають розглянути вже сьогодні на саміті лідерів ЄС.
Варто зазначити, що мінімальний корпоративний податок у розмірі 15% було узгоджено 140 країнами Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) у 2021 році, щоб не дати великим міжнародним фірмам переміщувати прибуток по всьому світу, підриваючи податкову базу країн. Цей податок застосовується до компаній з річним оборотом не менш ніж €750 млн, і кожна країна Євросоюзу має ухвалити його як національне законодавство до кінця 2023 року, щоб компанії почали сплачувати цю ставку з початку 2024 року.