Великі українські сільськогосподарські компанії скорочують посіви озимих культур після блокування Росією експортного маршруту через Чорне море, що завдало удару світовим запасам продовольства на наступні два роки. Аграрії також обмежені в можливості для зберігання, пише Bloomberg.
Цього року накопичується врожай, а альтернативний судноплавний коридор уздовж Дунаю не має потрібної пропускної спроможності. До того ж російські безпілотники атакують зернові порти на річці.
Рішення, прийняті в Україні протягом наступних кількох тижнів щодо пшениці, ячменю та ріпаку, позначаться на врожаї 2024 року. Це вдарить як по українських доходах, так і по світових постачаннях основних продуктів харчування. Можуть скоротитися посіви озимої пшениці, ячменю та жита.
Індустріальна молочна компанія (IMC) та HarvEast вже скорочують посіви пшениці, причому перша планує вирощувати майже на третину менше. IMC також не сіятиме озимого ріпаку, заявив генеральний директор Алекс Ліссітса. За його словами, зараз продати зерно неможливо, тому що ціни нижчі від собівартості.
IMC накопичує врожай у мішках на полях, оскільки його нема де зберігати. Російські атаки на українські річкові порти ускладнюють проблеми. Усі намагаються експортувати через Дунай, але є обмеження.
Холдинг HarvEast, який втратив значні ділянки своєї землі внаслідок вторгнення РФ, виводить із обробки від 10% до 15% найменш продуктивних площ. Гендиректор Дмитро Скорняков заявив, що на Київщині компанія планує засіяти вдвічі менше озимої пшениці, ніж минулого сезону.
Поки що точний вплив на посіви озимих пшениці, ячменю та ріпаку в Україні невідомий, оскільки дощі затримують збирання попереднього врожаю. Серпень та вересень – ключовий період для посівів озимих культур.
За даними Міжнародної ради із зерна, загальний обсяг виробництва зерна в країні цього року вже впав на 37% порівняно з довоєнним рівнем.
Тепер закриття “зернового коридору” загрожує обмежити постачання пшениці до кінця 2024 року.
Нагадаємо, традиційно Україна відправляла зерно по всьому світу зі своїх чорноморських портів. Протягом року діяла “зернова угода”, яку Росія відмовилася продовжувати. Відтоді Кремль посилив атаки на зернову інфраструктуру України, у тому числі атакував ключові дунайські порти та випустив ракети, що пошкодили обладнання вантажного терміналу на Одещині.