Найбільш “простим та здоровим” способом знайти 150 млрд грн на забезпечення доплат у 30 тис. грн усім військовим є збільшення військового збору до 4,5%. Це джерело надасть лише третину необхідного фінансування, однак залишок можна доповнити за допомогою конфіскацій активів РФ з їхньою “швидкою та прозорою” реалізацією. Також можна скористатися пропозицією депутата фракції “Голос” Ярослава Железняка та перенаправити кошти Фонду ліквідації наслідків російської агресії на ці потреби.
Таку пропозицію опублікував у себе на сторінці у Facebook старший економіст Центру економічної стратегії (ЦЕС) Юрій Гайдай. За його словами, кожні додаткові 1,5% військового збору дадуть приблизно $1 млрд річних надходжень до казни. Таким чином, зростання ставки до 4,5% дозволить збільшити доходи бюджету приблизно на 50 млрд грн до кінця 2023 року.
“Зарплатні “фопи” знову не будуть сплачувати, але спрощенка в нас (поки що) – священна корова”, – додав Гайдай.
У Фонді ліквідації наслідків військової агресії зараз зарезервовано 52,5 млрд грн (35,5 млрд грн має перерахувати НБУ, ще 17 млрд грн надійдуть від продажу конфіскованого майна “дочок” російських держбанків).
Як писав UBR.ua, кошти Фонду заплановані також для використання з метою виплати компенсацій за зруйноване та пошкоджене нерухоме майно (програма компенсацій стартує з 22 травня). З огляду на це опитані нами експерти вважали нераціональним використовувати кошти фонду на поточні військові потреби.
На думку старшого економіста CASE Ukraine Володимира Дубровського, знайти 150 млрд грн на доплати військовим цього року – “нереальне завдання”. Він вважає, що якщо повернути виплати лише для частини військових (наприклад, тим, хто перебуває недалеко від фронту, але в даний момент не виконує бойових завдань), а тих, хто несе службу в безпечних місцях (військкомати, тилові бази), залишити без виплат, то бюджет потягне ці видатки.
Солідарним з цим виявився і координатор експертних груп Економічної експертної платформи (ЕЕП) Олег Гетман. Він висловив переконання, що таким чином витрати на доплати можна зменшити до 30-40 млрд грн. Ці кошти, вважає Гетман, казна додатково отримає протягом року за рахунок пожвавлення економіки, детінізації та ліквідації сірих схем, а завдяки останньому – від зростання надходжень від акцизу.
Зі свого боку, старший економіст ЦЕС Юрій Гайдай не вірить, що за рахунок ліквідації сірих схем бюджет цього року отримає додатково більш ніж 10-20 млрд грн.