Залишитися за кордоном можуть від 860 тис. до 2,7 млн українців. Неповернення громадян суттєво впливатиме на українську економіку, яка може втратити від 2,55% до 7,71% ВВП. Про це свідчать дані Центру економічної стратегії (ЦЕС).

Більш схильними до повернення є люди похилого віку, громадяни з низьким рівнем освіти, а також ті, хто працював до війни.

Українці адаптуються до ринків праці ЄС швидше, ніж біженці попередніх хвиль, з огляду на вищий рівень освіти та кваліфікації, надання статусу тимчасового захисту, а також готовність громадян докладати додаткових зусиль для пошуку роботи.

У підсумку українцям легше пристосуватися до життя за кордоном. Це збільшує ризик, що вони не повернуться.

Станом на кінець минулого року за кордоном (крім Росії та Білорусі) перебувало 3,8-4,7 млн українських біженців. Переважна більшість – це жінки віком 35-49 років і діти. Найбільше громадян виїхало до Польщі, Німеччини, Чехії та Італії.

У Євросоюзі всі українці мають можливість отримати статус тимчасового захисту, який дає право на проживання, роботу, освіту та медицину. Однак умови життя в різних країнах істотно відрізняються.