Біржові графіки є основою технічного аналізу та одним з найважливіших інструментів у трейдингу. Вони дозволяють візуально оцінити тенденції котирувань, спрогнозувати рух ціни біржових інструментів та проаналізувати позиції попиту та пропозиції. У технічному аналізі найбільш затребувані три типи графіка: лінійні, барні та свічкові. Найбільш простими в розумінні та інформативними з точки зору отримання даних багато трейдерів вважають японські свічки.
У цьому матеріалі ми докладно зупинимося на питанні, що таке аналіз свічки і чому розбиратися в ньому критично важливо для інвесторів і трейдерів. Також ми розберемо, що є техніка червона свічка і зелена, і як правильно аналізувати дані.
Що таке японська свічка?
Японські свічки – це тип графіка, який використовується для аналізу цінового руху та застосовується в технічному аналізі. Розроблений він був у середині 18 століття у Японії торговцем рису на ім’я Хомма Мунехіс. З того часу японські свічки графік зазнав кілька змін і був удосконалений для більш точного аналізу динаміки цінового руху на фінансових ринках.
Графік складається з прямокутників з хвостиками, що візуально нагадують свічки з ґнотом, що і пояснює його назву. “Тіло” відображає діапазон між ціною відкриття та ціною закриття в певний період часу, а “тінь” – максимальну або мінімальну ціну торгів за цей же часовий проміжок. Завдяки контрастному фарбуванню тіл графіки “свічки японські” сприймаються легше, ніж, наприклад, лінійні. Базові кольори – чорні та білі, де чорний означає падіння ціни, а білий – зростання. Однак трейдер на свій розсуд може змінити їх на будь-який інший, скориставшись налаштуваннями торгового терміналу.
Як читати японські свічки?
Навичка читання графіків є базою, яка потрібна на трейдингу. Однак для більшості трейдерів, особливо початківців, правильне читання та розуміння графіків є досить серйозною проблемою. Переваги свічкових графіків полягає в тому, що навіть новачки можуть швидко освоїти техніку їхнього прочитання та успішно застосовувати графіки для аналізу стану ринку та прогнозування зміни ціни активу.
Щоб зрозуміти японські свічки як читати, необхідно познайомитися з кожним їх елементом. Усього їх три: тіло, тінь та колір тіла.
- Тіло. Потовщена частина між ціною відкриття та ціною закриття. Залежно від зростання та падіння може бути пофарбовано у різні кольори.
- Тінь. Представляє максимальну (верхній гніт) та мінімальну (нижній гніт) ціну за взятий період.
- Колір. Тіло свічок може бути порожнім або забарвленим у різні кольори. Базовими кольорами є чорний та білий, але найпоширенішим варіантом є використання червоного та зеленого. Зелений колір говорить про зростання котирувань, а червоний – падіння. Колір свічки дає змогу відстежувати щоденні настрої ринку.
Тіло свічки та гніт можуть бути різними, залежно від рівня коливань цін. Для зручнішого аналізу кожна комбінація свічок має свою назву, “Ранкова зірка”, “Вечірня зірка”, “Надгробок”, “Молот” та інші.
Багато трейдерів можуть самостійно налаштовувати комбінації кольорів. Однак у будь-якому випадку, які б не були обрані, колірне забарвлення сприяє кращому сприйняттю графіка.
Японські свічки трейдинг: типи
- Зростаючі, бичачі. Відкриття нижче за закриття.
- Падають, “ведмежі”. Відкриття вище закриття.
- Доджі. Відкриття та закриття ринку близькі за значенням або повністю збігаються.
Як читати свічки на біржі
Багато трейдерів відзначають, що свічковий графік набагато легше читається, ніж, наприклад, лінійний чи барний. У цьому інформація, подана кожному з типів графіка, є однаковою. Однак саме графік японські свічки дозволяє у простій та наочній формі отримати дані про рух ціни активу на фондових ринках. Орієнтуючись на тіло, ґнот і тінь свічок, трейдери мають можливість прогнозувати рух ціни за конкретний період часу.
Японські свічки для чайників: як читати графіки?
Якщо говорити простими словами, то рух ціни є наслідком битви між покупцями та продавцями.
- Ціна активу зростає, якщо кількість покупців перевищує кількість продавців. Вона зростатиме до того моменту, поки продавці не вважають її досить прийнятною.
- Падіння ціни відбувається, якщо кількість продавців перевищує кількість покупців. Ціна продовжуватиме падати до моменту відновлення балансу між учасниками ринку, а також поки не збільшиться кількість покупців.
- Коли обидві сторони (покупці та продавці) задоволені поточною ціною, відбувається ринковий баланс.
Аналіз ціни дозволяє порівняти сили обох сторін та визначити, яка з них тримає на контролі ринкову ситуацію, а також спрогнозувати, в якому напрямку рухатиметься ціна.
При цьому критично важливе значення має колір свічки, який наочно показуватиме, хто контролює ситуацію – ведмеді чи бики. Як мовилося раніше, залежно від зростання чи падіння ціни, тіло свічки може бути пофарбоване в червоний чи зелений колір. Так, червона свічка значення (ведмежа) означає, що ціна акції знизилася, а зелена свідчить про зростання ціни активу.
Висновок
Біржові графіки є важливим та незамінним інструментом торгівлі на фінансових ринках. Як стверджує велика кількість трейдерів, особливо новачків, найзручнішим у роботі для них є графік свічки. Багато в чому це пояснюється наочністю та інформативністю поданих даних про стан ринку, а також легке прочитання.
Аналіз ринку за методом японських свічок ґрунтується на знанні психології учасників ринку. Японська свічка графік наочно показує дії бугаїв і ведмедів, відбиваючи їх позитивний чи панічний настрій. Розуміючи, як читати графік свічки, можна спрогнозувати подальшу динаміку розвитку цінового руху і на підставі цього приймати рішення про купівлю чи продаж активу.