Більшість українців воліє тримати гроші на банківських депозитах, у твердій валюті чи нерухомості. Однак через падіння відсоткових ставок, низьку довіру до банківської системи, а також зростання цін на нерухомість за незмінної вартості оренди українці перебувають у пошуку альтернативних способів інвестування вільного капіталу. Купівля акцій України, а також інвестування у цінні папери іноземних компаній сьогодні може бути використана як потенційна можливість одержання пасивного доходу.
У зв’язку з цим багатьох інвесторів цікавить питання, де й як купувати акції в Україні ? Для цього важливо розібратися у кількох головних питаннях:
- Що таке акції?
- Як інвестувати в акції закордонних компаній?
- Яка сьогодні ситуація на фондовому ринку України?
- Як влаштовано українську біржу акцій?
- Де можна придбати акції українських та зарубіжних компаній в Україні?
Що таке акції?
Акції – це вид цінних паперів, набуваючи яких інвестор стає співвласником частини компанії, акції якої він придбав. Як емітент, як правило, виступають акціонерні товариства, які випускають та продають акції з метою залучення інвестицій. Більшість акцій немає фізичного носія і є лише у електронному вигляді.
Купівля акцій є актуальним питанням тих, хто розглядає інвестування як спосіб примноження капіталу. При цьому потенційні інвестори не обмежені у кількості придбання цінних паперів. Фінансові експерти рекомендують розглянути можливість формування інвестиційного портфеля з акцій різних компаній, що дозволить диверсифікувати ризики.
Як купувати акції закордонних компаній?
Іноземна біржа акції пропонує як потенційно прибутковий об’єкт інвестування. Цьому сприяє закон про валютні операції, що дозволяє громадянам України купувати акції закордонних компаній на іноземних біржах. З 7 лютого 2019 року відпала потреба в оформленні валютних ліцензій. Фізичній особі дозволяється за один рік вивести з України до 200 тисяч євро, а юридичній – до 2 мільйонів євро.
Існує три головні способи купити акції компаній на іноземному фондовому ринку в Україні:
Через систему е-ліміт.
Електронний ліміт – це система, яка дозволяє українським інвесторам купувати акції біржа через посередництво Національного Банку України та під повним його контролем. При цьому запит електронного ліміту може здійснюватись у будь-якому банку, який здійснює перевірку та перенаправляє запити до Національного Банку. За електронним лімітом дозволяється відправлення певних валют – EUR, USD, GBP, CHF і PLN, при цьому сума переказу для фізичної особи становить до 200 тисяч євро на рік, а для юридичного до 2 мільйонів євро.
Щоб здійснити переказ, інвестору потрібно відкрити рахунок, вибравши будь-який банк, написати заяву та надати певний пакет документів. Після їх розгляду та затвердження Національним Банком, переказ буде зареєстрованим. Зазвичай термін перекладу таким способом займає до трьох діб.
Покупка акцій в Україні через брокера
Скористатися послугами брокера для купівлі акцій набагато простіше та швидше, ніж через е-ліміт. Для цього потрібно знайти надійного брокера, відкрити рахунок і верифікуватися. Біржа для купівлі акцій іноземних компаній буде відкрита для вас через торговий термінал. Як правило, процес реєстрації, підтвердження особистих даних та купівлі цінних паперів у всіх брокерів практично однаковий. Відмінності можуть полягати в інтерфейсі сайту, торговому терміналі та пулі пропонованих акцій.
Купівля акцій компаній через брокера має низку переваг:
- Інвестор має постійний доступ до цінних паперів найбільших та популярних іноземних компаній.
- Обмеження на обсяги торгів відсутні, проте денний виведення коштів лімітований.
- Інвестор може купувати та продавати акції, вибравши будь-яку кількість, будь-яку компанію та у будь-який час доби.
- Угоди проводяться відразу, тому не потрібно надавати жодну документацію (як у випадку з е-лімітом).
- Для купівлі та продажу акцій використовується торговий термінал, який є простим та зручним у роботі.
Також важливо враховувати, що купівля акцій через брокера супроводжується додатковими витратами. Йдеться про торгову комісію за кожну угоду та виведення коштів, яку стягує брокер. Для безпечної роботи потрібно вибрати надійну брокерську компанію, яка має Ліцензію та регуляторів, що стане для інвестора гарантією того, що брокер буде дотримуватися своїх обов’язків.
Як купити акції українська компанія?
Щодо інвестування у фондовий ринок України, то його рентабельність не можна назвати високою і на це є низка об’єктивних причин. Список українських компаній, акції яких можна придбати, є досить обмеженим, до того ж самі акції відрізняються вкрай низькою ліквідністю.
Тим не менш, існує кілька місць, де купувати акції в Україні. Інвестори мають змогу придбати цінні папери українських компаній на Українській біржі. В Україні є 11 фондових бірж, які розташовані у Києві, Дніпропетровську та Миколаєві. Найбільшими з них за обсягом торгів та іншими показниками є фондова біржа ПФТС, Київська Міжнародна фондова біржа та Українська фондова біржа.
Українські біржі для купівлі акцій доступні за низкою умов:
- Вік інвестора – від 18-ти років.
- Наявність українського громадянства чи посвідки на проживання.
Також для того, щоб розпочати торгівлю, потрібно мати доступ до Інтернету та мати кошти для інвестування, оскільки сума мінімального депозиту для відкриття рахунку становить 200 тис. грн.
Примітка
За словами фінансових експертів, акції українських компаній недооцінені. І якщо провести порівняння з акціями аналогічних зарубіжних компаній, можна побачити суттєву різницю в ціні. Крім того, акції українських компаній зараз в Україні практично не торгуються, а після початку війни український фондовий ринок заморожений. Єдине місце, де придбати акції компаній все ще можна, це закордонний фондовий ринок. Українські інвестори мають можливість через міжнародні брокери купити акції українських компаній, які представлені на іноземних біржах. Також зберігається можливість купувати акції іноземних емітентів.